MİLLİ TAKIM NASIL YÜKSELİŞE GEÇEBİLİR? / 17.10.2017 13:10

Milli Takımımız İzlanda ve Finlandiya maçında istediği sonuçları alamayarak 2018 Dünya Kupası’na katılma hakkını kaybetti. Ay-Yıldızlı ekibimiz Euro 2008’den sonraki 5. uluslararası turnuvaya da katılamamış oldu.

Fatih Terim yönetiminde 2018 Dünya Kupası serüvenine başlayan milli takım, dengeli bir gruba düşmüştü. Hırvatistan ile çekişmesi beklenen ay-yıldızlılar beklenmedik şekilde İzlanda ve Ukrayna’nın da gerisinde kaldı.

Fatih Terim ile başlayıp Mircea Lucescu ile elemeleri tamamlayan Milli Takımımızda artık jenerasyon değişimi kaçınılmaz hale gelmiştir. Euro 2016’da yaşandığı iddia edilen olaylar halkın milli takımdan soğumasına neden oldu.

Milli Takımda Arda Turan ve ekibinin bir gruplaşma içerisinde olduğu ve kadro seçimine bile karıştıkları yönünde haberler ayyuka çıktı. Bizim yeni bir kadro ile 2020 ve 2022 yolculuğuna çıkmamız gerekiyor. Lucescu ile devam etmeliyiz.

Peki bu kadroda kimler olmalı ya da olmamalı. Öncelikle Milli Takım kalecilerimizi belirlememiz gerekiyor. Mevcut kalecilerimiz Volkan Babacan ve Harun Tekin ile devam edilmeli. Ancak Altınordu’nun yükselen değeri kaleci Berke gözardı edilmemli. The Time gelecek vadeden 60 oyuncu listesinde Altınordu’dan kaleci Berke’ye yer verdi.

Hazırlık maçlarında Berke’yi oynatarak yavaş yavaş takıma adapte edebiliriz. Berke çıkışını sürdürerek Premier Lige transfer olup bu ligde forma giyen ilk Türk Kaleci olursa şaşırmamak gerekir.

Milli Takımımızda savunma hattının belirlenmesi ve bu savunmayı gerekmedikçe bozmamamız gerekiyor. Şu anki mevcut kadrodan Çağlar, Ömer Toprak ve Serdar Aziz ile devam edilmeli. Mehmet Topal stoper değil ön libero olarak değerlendirilmeli. Buraya asıl mevkisi stoper olan Koray Günter zorlayabilir. Koray’ın sağ bek değil stoper olarak o rotasyonda yer alması gerekir.

Sağ bek ve Sol Bek için U17 Milli Takımın beklerini yavaş yavaş çağırmamız lazım. Hazırlık maçlarında şans vermemiz gerekiyor. Aynı şekilde U17 milli takımımızın stoperlerini de davet etmemiz gerekiyor. Senelerdir mücadele eden şu anki 80 jenerasyonu yerini 90 jenerasyonuna bırakması gerekiyor.

Orta saha için geleceğimiz bence çok parlak. Özellikle Trabzonspor’da forma giyen Abdülkadir ve Yusuf Yazıcı kesinlikle 10 sene bu takıma hizmet edebilecek kapasitede oyuncular. Aynı şekilde Cengiz Ünder ve Eme Mor gibi genç yeteneklerimiz forma giyebilmeli. Hakan Calhanoğlu, Okay Yokuşlu, Oğuzhan Özyakup, Tolga Ciğerci ve Ozan Tufan gibi 90 jenerasyonunun önemli oyuncuları bu kadroda tutulmalı. 80 jenerasyonundan 1-2 kişi dışında kimseye bu orta sahada ihtiyacımız yok.

Yeni milli takımda 90 jenerasyonundan Cenk Tosun ve Enes Ünal milli takımda daha çok şans bulacaktır. Burayı U17 milli takımındaki santrforları da dahil edip bu havuzdan olabildiğince yararlanmamız gerekiyor. 2020 ve 2022 de 24-27 yaş arası bir milli takım çıkartmak hiç hayal değil. Yeter ki çalışan ve oynayan hak eden isimler kadroya çağrılsın.

Üye Ol
Hala Üye
Değil misin?
ÜYE OL
Zaten Üyeyim Üye Girişi Yap
ÜYE OL Şifremi Unuttum
Şifreni Yenile