TÜRK FUTBOLUNUN BAŞI SAĞOLSUN / 25.04.2018 16:51

Türkiye Futbol Federasyonu, yarıda kalan Fenerbahçe - Beşiktaş Ziraat Türkiye Kupası ile ilgili kararını açıkladı.

Türkiye futbol federasyonu yaptığı açıklama ile ''57. dakikada Hakem Mete Kalkavan tarafından tatil edilen Fenerbahçe-Beşiktaş müsabakası ile ilgili olarak; Futbol Müsabaka Talimatı'nın 20. Maddesi'nin 1. Fıkrası uyarınca, müsabakanın yarıda kaldığı andaki şartlarla tedbiren seyircisiz olarak tamamlanmasına oy birliği ile karar verdi.'' şeklindeki kararını kamuoyuna duyurdu.

Türkiye Futbol Federasyonu vermiş olduğu bu karar ile aslında ''Türk Futbolunun Vefat Ettiğini'' resmen açıklamış oldu. Federasyon bu karar ile aslında kendi fifa kokartlı hakeminin yazdığı rapor ile temsilcisinin raporunu hiçe saymış oldu. Ayrıca dünyanın her yerinde evrensel olan ''Futbol Oyun Kuralları'' da yok sayılmış oldu.

Peki bu kararı kimler aldı? Süreç nasıl işledi? Futbol Oyun Kuralları ve Futbol Disiplin Talimatı Ne Diyor?

Futbol Disiplin Talimatının ilgili maddesine göre ev sahibi takım sahasında olan tüm saha ve tribün olaylarından sorumludur. Eğer bir hakem bir maçı ev sahibi takımın seyircisinin çıkarttığı olaylar sebebiyle tatil ediyorsa ev sahibi takım dünyanın her ülkesinde maçı hükmen 3-0 kaybeder. Sadece bir ülke hariç!

Dünya futbol tarihinde emsali görülmemiş karara imza atan Türkiye Futbol Federasyonu maalesef bu skandal kararı bile kendisi alamadı!

FIFA ve UEFA ülke federasyonlarının özerk olması kuralına dikkat ederler. bizim ülkemizde ise yaşanan son hadise ile siyaset ile federasyonun nasıl iç içe geçtiğini tüm dünya görmüş oldu. Bir ülkenin cumhurbaşkanı ve onunla seçimde ittifak yapacağını ilan eden muhalefet partisi başkanı yaşanan saha olaylarını ''kumpas'' diyip Futbol Oyun Kurallarının hiçe sayılmasını istediler. Özerkliği çok tartışılan Yıldırım Demirören ve Federasyonu da ''Padişahım Çok Yaşa'' dercesine 1 hafta bekleyip cumhurbaşkanından aldıkları emri tüm ülkeye açıkladılar.

Yaşanan süreçte Beşiktaş kulübünün takınacağı tavır çok merak ediliyor. Perşembe günü Divan Kurulu ile basına kapalı olarak yapılacağı açıklanan istişare toplantısından ''Kupadan Çekilme'' kararı çıkabilir.

Türkiye Futbol federasyonu aldığı bu kararla ülkedeki tüm takımlara ''istediğiniz maçta tribün olaylarını yapıp maçı tatil ederseniz daha sonra dinlenip kaldığınız yerden devam edebilirsiniz'' gibi ülkeyi kaosa sürükleyebilecek bir karar aldı.

Ayrıca aldığı karar ile Mete Kalkavan gibi FIFa kokartlı hakemin hakemlik kariyerinin de bitmesine neden olabilir. Zira hakeminin yazdığı rapora güvenmeyen bir federasyonun bundan sonra bu hakeme ne kadar güvenebileceği de meçhul!

''25 Nisan 2018'' tarihi ''Türk Futbolunun Vefat Ettiği Gün'' olarak tarihteki yerini almış oldu.

Üye Ol
Hala Üye
Değil misin?
ÜYE OL
Zaten Üyeyim Üye Girişi Yap
ÜYE OL Şifremi Unuttum
Şifreni Yenile